Mereu la fel , in fiecare seara altfel !Mereu la fel de frumos, de profesionist, de placut, de cald, de familie si de acasa, mereu cu Ioan si Ileana intampinandu-te cu o strangere de mana si multe zambete, cu DANIel Fat, harnicul si sufletisul amfitrion al serilor JOI'N, pe care l-am vazut prima oara in decembrie trecut, pe care-l vad a cincea oara in decurs de cinci saptamani si nu reuseste sa ma plictiseasca (poate pe el trebuia sa-l trec la mereu altfel :) ), si inchei cu mereuL Solo cu solo-uri sau cu balade!
Sa fii macar pentru o seara in aceeasi familie cu acesti artisti ! Nu numai ca merita, dar TREBUIE sa vii in Nautilus !
In fiecare seara altfel, alti protagonisti, folk petru toate gusturile, Daniel, Ovidiu, Alina, Cantos, Iulia, Gyuri , si mai veseli si mai romantici, trubaduri medievali ai lui Mishu Todor, percutionisti( Orlando de la Truverii si Drum-Up), chitaristi solo pop-rock si Solo, muzici folk, pop, jazz, ..s.a., alt public (desi deja sunt figuri cunoscute JOI'N de JOI'N), din ce in ce mai numeros (ce plin a fost aseara !!!), comici si iluzionism !
Am fost aseara opt la masa noastra, opt vechi prieteni, unii pentru prima oara la Nautilus. Eu si cu Dana, pe unii i-am invitat, pe altii i-am
obligat sa vina, doar prin povestirile noastre!
Intamplare sau nu, cercul se inchide de multe ori in viata!
Acum multi ani, exact in formula asta, am fost la Casa ELIAD ! Inca imi amintesc de atunci de

Ada Milea! Si seara de atunci si noaptea de ieri vor ramane referinte ale vietilor noastre!
Si desi de atunci ne-am intalnit si-am petrecut de multe ori impreuna, desi am mai fost in alte "formule" la Casa ELIAD, aseara a fost a doua iesire de seara, toti opt, in oras, dupa mai mult de 10 ani! Si-am inchis cercul intr-un mod fericit: de la Casa Folk ELIAD la NAUTILUS !
La seara de JOI'N am venit si cu cumnatii mei din
Jermania, l-am sarbatorit si pe Markus de 40 de ani, a fost mai mult decat incantat, mereu se minuna "cat de multi oameni talentati sunt la voi, e ceva formidabil, incredibil sa stai ALATURI de acesti oameni, sa-i vezi atat de aproape, si ce bine canta, n-am auzit nici un acord fals in seara aceasta", mi-a multumit tot drumul de la Nautilus pana acasa !
M-am bucurat mult ca DANIel a facut un mare efort si a cantat si la chitara aseara, cu dreapta-

i inca bolnava! Mi-am dorit-o mult pentru Markus si Mihaela! Si i-a iesit foarte bine, ca de fiecare data de altfel ! (!! si fioroasa si FAT fiorel erau in rosu - sa fie indragostiti ?!!)
Si... DANIiel, in deschidere, cu un ochi vanat si cu plasture langa ochi ... pacaleala , l-a scos mai tarziu (plasturele nu ochiul)!

Viorel Gaitza a lecturat cateva scheciuri! Nice, dar eu sunt fan de altfel de comics in acest decor ... JOI'N nu-i asa? ... simt nevoia unui dialog permanent cu publicul, o privire si mai multe "ochi in ochi" ... Aici e altceva, nu e televiziune! Ba mai mult decat atat, e o seara intre prieteni, nu doar o indicatie de regie sau din textul dramaturgului !
DANIel, Ioan, poate ar merita incercat un stand-up comedy !
Au urmat Cantos, Codruta si Mihai, o familie, un flaut si o chitara rezonand impreuna. Ii stiam de la Premiul Vali Sterian - Festivalul National de Muzica Folk Om Bun, Bucuresti 2001. Au inceput, cum altfel cu Om Bun si, alaturi de repertoriul lor, ne-au adus aminte de Vali Sterian, si m-am transportat in timp la ultimul sau spectacol de la Om Bun, parca ascultandu-l pe Vali cu Ruga sa !
A mai fost un intermezo de nai in acompaniamentul lui Solo(mon)... no comment. Lipsea ceva ... Pentru acuratete, voi enumera si un
respiro de iulzionism: OK, de calitate, dar ... ma repet ... parca e din alt fel de seri ...
Ultimul cant - (in)cantarea lui Ovidiu (Scridon pentru cei mai noi), care tocmai venise de la recuperari, complet in negru (mi-a placut noul look!), tot intr-un picior, dar ajutat de un frumos bodyguard! Doua vechi si unul nou (sau pe care nu-l stiu eu, la cantece ma refer...v'ati prins, nu?) Mi-a promis o cantare pana la operatie! O astept cat mai curand!
Trecuse demuuult de ora 1 din noapte! A trebuit sa plecam pe acordurile de jam-sesion ale lui Solo(mon) Victor! Le-am spus noapte buna lui Ileana si Ioan si am iesit! Pe drum ma intrebam cand a plecat DANIel ?!
Am incheiat trist ... La plecare Ovidiu s-a impiedicat de pragul Nautilusului si s-a lovit la piciorul bolnav :( tocmai el ... )
p.s. Si mi-am dorit, si-am reusit aseara sa ma insinuez intre Iulia si Ovidiu si sa fiu eu cel care sparge gheata la Open Stage Moments ! Dupa cum imi spunea mai de mult Ovidiu, acum voi toti faceti parte din amintirile familiei mele! Si ma bucura mult ca e asa!